Právě je čtv 28. bře 2024 23:30:39




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 MOŘSKÁ NEMOC - jak na ní 
Autor Zpráva
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 10:00:38
Příspěvky: 4058
Bydliště: Žižkova 728, Roudnice nad labem
Nový příspěvek MOŘSKÁ NEMOC - jak na ní
Dle mého jde o řešení problému, tak dávám raději sem než do ptákovi. Prosím pište k věci, nesmysly smažu.

Léky
Veškeré léky proti mořské nemoci neřeší podstatu problému, ale pouze důsledky. Navíc mívají i vedlejší účinky. Nejznámější preparát Stutgeron (nebo také Cinnarizin) je pouze na lékařský předpis, má méně vedlejších účinků než dimenhydrinaty a mezi profesionálními kapitány platí za tajný zaručený prostředek. Mnozí ho ale pokládají za nevhodný, protože jeho působení není dosud ještě jednoznačně objasněno. Často pomáhá náplast Scopoderm (jen na předpis). Obsahuje scopolamin. Náplast se nalepí asi šest hodin před vyplutím dozadu za ucho a ponechá se tam tři dni. Během tohoto časového úseku se kontinuálně vstřebává 1,5 miligramu scopolaminu. Po nalepení náplasti je třeba si důkladně umýt ruce, aby se stopy látky nedostaly do očí. Zkusit můžete samozřejmě také starý dobrý Kinedryl.

Náramky http://www.avaryacht.cz/naramky-proti-m ... way.p.aspx

*****************************************

Použití jakéhokoliv preventivního prostředku poté, co mořská nemoc již vznikla, je neúčinné a zbytečné. Pokud víte, že mořskou nemocí trpíte nebo jste nikdy na jachtě na moři nebyli, užijte preventivní prostředek několik hodin před vyplutím. Je to lepší, než potom litovat, že si nemůžete plavbu užít. Jakmile začnete cítit, že se vaše tváře barví do zelena, je už určitě pozdě.

Preventivních prostředků a postupů existuje několik, pro nováčky to bude trošku systém pokus-omyl, ale některý z nich u vás určitě zabere.
Dieta

Již den před vyplutím jezte raději jen lehká jídla - tedy nic ostrého, kyselého nebo tučného. Nepřehánějte to s množstvím jídla a alkoholu. V boji proti mořské nemoci je údajně velmi účinný zázvor.
Náplast se skopolaminem

V současnosti ve světě nejpopulárnější prostředek. V zahraničí lze náplast získat pouze na lékařský předpis, u nás není bohužel toto léčivo registrováno. Náplast se aplikuje za ucho cca 4 hodiny před vyplutím a vymění se po 72 hodinách, pokud je to ještě třeba. Skopolamin se vstřebává kůží. Nežádoucím účinkem může být sucho v ústech a zastřené vidění.
Tablety a žvýkačky

Z u nás dostupných léků jsou nejvíce doporučovanými tabletami Kinedryl, Medrin (Rp.), nebo cinnarizin, tedy Cinarizin(Rp.), Cinnabene(Rp.) nebo Stugeron(Rp.) Cinnarizin je údajně tajná zbraň mořských vlků proti mořské nemoci. Můžete vyzkoušet žvýkačky Travel-Gum. Vždy je nutné pamatovat na to, že účinek léku nabíhá asi do 1 hodiny a proto je nutné jej vzít s patřičným předstihem. V případě již nastoupených závratí a zvracení může pomoci Diazepam.

Každé léčivo má svá omezení a nežádoucí účinky, proto vždy důkladně čtěte příbalový leták nebo ještě lépe se poraďte se svým lékařem, čemuž se naštěstí nevyhnete u léčiv na lékařský předpis (označujeme je Rp.).
Akupresurní náramky

Lze je vyzkoušet - skutečně jsou známy případy, kdy pomohly. Nasadíte si na každé zápěstí jeden náramek a nesundáte je po celou dobu plavby. Další varianty jsou v kombinaci s magnetem nebo elektronickým zařízením.
Homeopatika

Na trhu jsou dostupná homeopatika s velmi slibnými názvy, jako „Trip Ease“, „Sea Sick Oral Spray“, „On The Move“. Látky pak Cocculus, Tabacum, a Petroleum . Jste-li příznivcem této odnože alternativní medicíny, ptejte se svého homeopata nebo lékárníka na přípravky u něj dostupné. Mnohým lidem údajně homeopatika pomohla.
Preventivní a ulevující postupy na lodi:

Zdržujte se na zádi lodi (u nás společenský salón) a sledujte stabilní objekt v dálce nebo horizont
Poslouchejte hudbu nebo konverzujte, abyste odvedli pozornost od vašich pocitů
Jezte slané sušenky po malých porcích
Pokud můžete, lehněte si a zavřete oči
Dostaňte se do vody, kdykoliv to půjde
Přírodním prostředkem proti zvracení a nevolnosti je zázvor. Pijte zázvorové pivo, čaj, colu nebo jiné nápoje. Můžete jíst i čerstvý zázvor nebo cukrovinu se zázvorem.
Šálek silné kávy
Olivy, citron, sycené nápoje

Co byste dělat neměli:

Číst nebo sledovat televizi
Pít velké porce vody nebo nápojů. Pijte po menších dávkách v pravidelných intervalech
Dívat se za záď lodi. Neplatí to ovšem v případě, kdy jen za zádí je vidět pevnina.


***********************************

3. Pomáhají léky ?
Tady se mínění velmi rozcházejí. Někteří na ně přísahají, jako na příklad citovaný Boby Schenk, jiní se obávají silných vedlejších účinků. Protože prý všechny preparáty silně omezují šíření informací nervovou soustavou. Není prý zcela jasné, jakým způsobem vlastně dosahují svého účinku.
Lékárník Dr. Christoph Bestendonk, který plachtí už třicet let, upozorňuje, že se bez lékařského vyšetření nemají užívat žádné medikamenty. Ale podle jeho názoru se mezi asi padesáti léky na trhu vyskytují některé, které se osvědčují a lze je doporučit. Především je to látka dymenhydrinat, která je obsažena v současných preparátech pod firemními značkami Rodovan, Superpep, Vomex A, Vomacur, Rubiemen (cenově výhodnější, stojí 5 DEM), Reisegold, Reisedrages Stada. Dále se osvědčuje látka meclozin, obsažená v preparátech Bohamin a Peremesin (všechny volně v prodeji bez předpisu). Je vhodné, vzít půl hodiny před vyplutím takové množství příslušného preparátu, které odpovídá padesáti miligramům jedné ze zmíněných složek. Když se ukáže potřeba, je možné dávku za plavby po čtyřech hodinách opakovat.
Nejznámější preparát Stutgeron (nebo také Cinnarizin) je pouze na lékařský předpis, má méně vedlejších účinků než dimenhydrinaty a mezi profesionálními kapitány platí za tajný zaručený prostředek. Mnozí ho ale pokládají za nevhodný, protože jeho působení není dosud ještě jednoznačně objasněno.
Často pomáhá náplast Scopoderm (jen na předpis). Obsahuje scopolamin. Náplast se nalepí asi šest hodin před vyplutím dozadu za ucho a ponechá se tam tři dni. Během tohoto časového úseku se kontinuálně vstřebává 1,5 miligramu scopolaminu. Po nalepení náplasti je třeba si důkladně umýt ruce, aby se stopy látky nedostaly do očí.
Dr. Bestendonk pokračuje: "Při plavbě mám v lékárně: Iberogast-Tropfen (proti žaludečním křečím), Scopoderm, Superpep-forte žvýkačky, Vomex-A popřípadě Vomacur dražé, Zintona (zázvorový preparát)."
Dr. Frank Praetorius, internista a "cestovní" lékař, který má za sebou 12 000 mil na moři nedoporučuje proti mořské nemoci žádné medikamenty (!!): "Bohužel mi není známý žádný prostředek, který by z lékařského hlediska obstál. Jednou vypuklá nemoc se už nedá těmito prostředky zastavit. Mohou být nasazeny jen na počátku a s nejasným výsledkem. Přesné působení není dobře prozkoumané. Většinou fungují na základě efektu placebo. A tady pro mě přestává legrace, protože silné vedlejší účinky jsou jisté. Mluví samo za sebe, že na reklamě pro scopodermové náplasti je ve Spojených státech dodatek: "Výstraha před únavou, desorientaci a zmateností". Zvláště tehdy, když jde o odpovědné rozhodování, musíme se medikamentů vystříhat. To by měli dodržovat všichni zodpovědní kapitáni i členové posádek. Na druhé straně musí se ve všech případech léčit následky zvracení vhodnými elektrolytickými nápoji. Jsou to stejné prostředky, které se v lékárnách prodávají jako léky při silných průjmech."
"Zvláště se zmíním o scopolaminu. Podle chemického slovníku způsobuje delirium a poruchy vědomí, psychózy a halucinace. V dřívější DDR byl až do osmdesátých let používám jako "chemická svěrací kazajka" u zuřivých pacientů. A nakonec jeden případ z roku 1997: Mladíci konzumovali jistou zahradní rostlinu ("Engelstrompete") jako náhražku za LSD. Jeden z nich zemřel. Analysa zbytků rostlin ukázala, že obsahují jako hlavní složku scopolamin. Usoudilo se, že hoch dostal dávku tří miligramů, to je dvojnásobné množství jak v náplasti najednou".

4. Prostředky alternativní medicíny
U prostředků alternativní medicíny se nikdy neví, jestli nepůsobí pouhý efekt placebo. Rozhodně ale stojí za pokus.
Zázvor: Přestože studia NASA neprokázaly žádný účinek, připisuje se zázvoru zázračná účinnost proti nevolnosti. Mnoho kapitánů na něj přísahá. Doporučuje se dávka dvou dvacetipěti gramových tablet přípravku Zintona každé čtyři hodiny.
Akupresura: Přináší, stejně jako akupunktura, dobré výsledky. Používá se bod "naj-kuan", který leží v šíři tří prstů zpět od kořene dlaně směrem ke šlachám ruky. Tento bod se má masírovat silně po dobu dvou až tří minut v patnáctiminutových intervalech. Permanentní tlak, který v těchto místech vytváří oblíbený náramek proti mořské nemoci je z hlediska akupresury neúčinný. Naproti tomu je popisován účinek dráždění tohoto bodu elektrickým proudem. Na tomto principu pracuje náramek (www.reliefband.com), na který přísahají američtí piloti. Je úřady Spojených států deklarován jako oficiální prostředek proti kinetózám, ale v Evropě není k dostání.
Homeopatické léky: Nejsou k dispozici žádné výzkumy k potvrzení jejich účinků, jenom individuelní zkušenosti. Profesionální kapitán Klaus Tietze přísahá na metodu svého přítele lékárníka: Před vyplutím Coculus C30. Když to během plavby přestává pomáhat, každých dvacet minut třikrát tři kuličky. Při dalších symptomech: Tabacum C30 ve stejném dávkování a pro extrémní případy Petroleum C30. Nejpozději po tomto třetím prostředku je zaručeně všechno v pořádku. Má to tu velkou výhodu, že z toho nikdo není deprimovaný jako třeba od přípravku Superpep.
Umělý horizont. Jsou k dispozici brýle značky Tempest, v ceně 169 marek, které mají mezi dvojitými skly v tekutině uloženou tyčinku, simulující pevný horizont. (www.swiss-tech.com).
"TOP TEN skutečně alternativních"
1. Pořádný nářez na zadek důtkama (typ z doby velkých plachetníků).
2. "Vometer" (cena 5000 DM) odvádí impulzy z pohybů lodi nějakým nedefinovaným způsobem na žaludek.
3. Svazeček petrželky nebo pytlíček se solí na prsa.
4. Ohropax do uší, levou ruku do pravého, pravou do levého.
5. "Travel Aid, jakýsi skleněný vakuový přívěšek, nasycený "energetickým spektrem", cena neuvedena.
6. Pití směsi mořské vody s vínem (praxe z antiky).
7. Dvě lžičky medu.
8. Zlatý kroužek do ucha (nejen u pirátů oblíbený).
9. Klapku buď na pravé, nebo na levé oko.
10. Posadit se do stínu kamenného vesnického kostelíka.

Následující část je původním článkem překladatele:
Potud rozporuplný text německého časopistu YACHT. Možná si z toho něco vyberete. Já sám velmi důvěřuji tomu, co píše pan Schenk. Moje zkušenost:

Kapitán Josef Rössler, zvaný Rozára: "Mám ty nejlepší zkušenosti s naším Kinedrylem (účinná látka je moxastin a kofein). Po vyplutí, někdy až druhý den, když je moře trochu "raf" cítím, jak to na mě jde. Pociťují teplo a něco se mi děje v hlavně. Vezmu (samozřejmě tajně, ve své kajutě!) třeba jen půl tabletky a je všechno OK. Pokládám za důležité tabletu rozkousat a nechat úplně rozplynout v ústech. Je to hnusně hořké, ale lék se vstřebává sliznicí a působí okamžitě. Nepociťuji žádné vedlejší účinky a můj mozek funguje stejně, jako jindy - no, nic moc. Pak je obyčejně dobře, až když se "to" najednou objeví v nečekaném okamžiku během další plavby. Pak zase vezmu Kinedryl a je po všem. U mnohých členů posádky to ale nefunguje, i když jsem měl štěstí, že většina snášela plavby dobře - jenomže zásoba Kinedrylu se v každému přístupné lékárně přece jen stále zmenšovala. Za celých dvacet osm let jsem měl jen jeden případ beznadějného případu u hocha, kterého jsme nakonec museli vysadit v nejbližším přístavu, jinak by nám snad exnul. Můj první důstojník, Radanka Švorčíková (26) také odmítá "prášky" a pokud vůbec něco začne pociťovat, jde na palubu a sedne si na své místečko v kokpitu za vlnolamem kormidelny a za chvíli zase funguje dál, jen mytí nádobí ji nedělá dobře. Konec, nebo začnu psát svůj článek o mořské nemoci.


http://www.jachting.info/modules.php?na ... torder=asc
http://nemoci.vitalion.cz/kinetoza/
http://diskuse.doktorka.cz/morska-nemoc/

_________________
Guru, FishX3, Dáda, President nebo Bůh?
V nebi je čistší vzduch, ale v pekle lepší společnost!
Demokracie = Utopie, pokud někdo nedrží opratě a bič, věci se nepohnou.


pon 21. led 2013 14:18:02
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 08. bře 2012 15:22:35
Příspěvky: 210
Bydliště: Praha
Nový příspěvek Re: MOŘSKÁ NEMOC - jak na ní
Pekne sepsano... Moje zkusenost je ze me kinedryl nepomaha, resp. ja mam problem jen na vetsi lodi na mori a v malem letadle kdyz je alespon lehka turbolence. Byl jsem premluven na vylet lodi- na pozorovani delfinu v atlantickem oceanu, vyplouvali jsme z konce Long Island, NY, USA na 5 hodinovou plavbu, v momente kdy me zmizel horzizont tak po cca 2h plavby jsem nebyl schopnej niceho jinyho nez jen lezet/sedet a zvracet. :? A to jsem si dle navodu vzal pred kinedryl. Po navratu na pevninu jsem jeste cca 1 tyden byl jak na vode a obcas pocity na zvraceni.

Takze ja bych si tohle nerad prosel znova, vodu mam rad, na nasich rekach to miluju, plachteni na jezere/nadrzi se me libi, i na male lodi/clunu na mori kolem pevniny, skakat na vlnach- bomba, ale jak je to dal od pevniny a na vetsi lodi tak konec. :(


pon 21. led 2013 15:33:00
Profil
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 10:00:38
Příspěvky: 4058
Bydliště: Žižkova 728, Roudnice nad labem
Nový příspěvek Re: MOŘSKÁ NEMOC - jak na ní
Jelikoz sam nemam tuseni co to se mnou udela, nedovolim si jakkoli komentovat. Mam kamarada co pomerne hojne podnika podobne opicarny a navic je lekar - uvivim zdy mi neco doporuci pri osobnim jednani.

_________________
Guru, FishX3, Dáda, President nebo Bůh?
V nebi je čistší vzduch, ale v pekle lepší společnost!
Demokracie = Utopie, pokud někdo nedrží opratě a bič, věci se nepohnou.


pon 21. led 2013 15:56:14
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 08. bře 2012 15:22:35
Příspěvky: 210
Bydliště: Praha
Nový příspěvek Re: MOŘSKÁ NEMOC - jak na ní
ja jsem se o tohle prave zajimal v souvislosti s tim letanim, delam si pilotak PPL, ale tohle je pro me prave komplikace. Jedine k cemu jsem dosel je ze kazdy to ma proste jinak a jedina zarucena metoda je na to svoje telo naucit, protoze clovek je stavenej na pomaly pohyb na svych nohach, za tu dobu co zijem jsme si ale vybudovali/naucili telo- resp cast stredniho ucha-rovnovaha a hlavne mozek, na to ze je to normalni jet autem atd. ale treba letadlo a lod pro nas neni uplne obyvkle misto tak mozek na to neni zvykly, od oci dostava info ze se nehybe ale rovnovaha-ucho mu dava signal ze je jak na houpacce, mozek je z toho v haji a postupne telo vypina-nevolnost, zvraceni a az uplny extrem muze prijit i bezvedomi. Jedna se proste o obranu mozku.

Nechci nikoho strasit, to ne, spouste lidem to nevadi a snesou treba i akrobacii v letadle bez treningu. :D


pon 21. led 2013 16:10:55
Profil
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 10:00:38
Příspěvky: 4058
Bydliště: Žižkova 728, Roudnice nad labem
Nový příspěvek Re: MOŘSKÁ NEMOC - jak na ní
K tomu mohu jen rict ze foceni z letadla je vcelku krkolomna disciplina kde nemívám problém, ale minule po 1.5h čumění do objektivu z části ve výkrutu jsem si nebyl jisty zda pobliju děčín, litoměřice nebo roudnici .... nakonec jsem to ustál, ale byl jsem rád že jsem na zemi :)

Shánějte info, pokusime se neco zařídít a pojistit se.

_________________
Guru, FishX3, Dáda, President nebo Bůh?
V nebi je čistší vzduch, ale v pekle lepší společnost!
Demokracie = Utopie, pokud někdo nedrží opratě a bič, věci se nepohnou.


pon 21. led 2013 16:58:54
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 27. led 2011 9:13:25
Příspěvky: 317
Bydliště: Klecany
Nový příspěvek Re: MOŘSKÁ NEMOC - jak na ní
- Večer před vyplutím se vyvarujte alkoholu, tučným a kořeněným jídlům a dopřejte si dobrý spánek.
- Jsou-li vhodné podmínky, vyspěte se před odjezdem na palubě.
- Prostudujte si příbalový leták Vašich léku a zkontrolujte, zda neobsahuje látky, na které by jste byli alergičtí.
- Léky začněte brát den před vyplutím – Vaše tělo se jim přizpůsobí a zároveň poznáte jejich případné vedlejší účinky.
- Léky užívejte před jídlem.
- Za žádnou cenu nejezděte na moře s prázdným žaludkem.
- Najděte si stranu lodě s nejmenšími pohyby – obvykle je to v ose lodi v zadní části a na spodní palubě.
- Zůstávejte na čerstvém vzduchu a udělejte několik hlubokých nádechu.
- Dívejte se na pevný bod na obzoru – na pobřeží, ostrov a pod. podle možností. Vyhněte se zaostřování na pohybující se objekty. Právě možnost sledovat zemi je jednou z příčin, proč lidé nedostávají mořskou nemoc při plavbě kolem pobřeží.
- Vyhýbejte se výparům z motoru.
- Vyhýbejte se uzavřeným prostorům.
- Nedívejte se skrz dalekohled a nečtěte knihy ani časopisy.
- Vyvarujte se znepokojení, obavám a vyčerpání.
- Zaměstnejte Vaši mysl a soustřeďte se na něco jiného, než na Vaši mořskou nemoc. O mořské nemoci nemluvte.
- V případě, že pocítíte hlad, dejte si něco lehkého k jídlu. Vhodné jsou pikantní zázvorové sušenky, chléb nebo nekyselé ovoce. Zázvor (Ginger) a med jsou doporučeny pro uklidnění Vašeho žaludku. Vyvarujte se tučných nebo slaných jídel. Kdo nejí, bývá mu ještě hůře.
- Pijte hodně vody, aby jste se vyhnuli dehydrataci. Vhodné je i světlé zázvorové anglické pivo. Malé pivo Vám pomůže uvolnit se.
- Jestliže je vaše mořská nemoc hodně silná, lehněte si na záda a zavřete oči.
- Jestliže budete zvracet, dělejte to na závětrné straně lodě, je to tam pro Vás i posádku bezpečnější!!!

Obzvlaste poslednimu bodu bych venoval pozornost :lol:


pon 21. led 2013 17:31:03
Profil

Registrován: čtv 27. led 2011 9:13:25
Příspěvky: 317
Bydliště: Klecany
Nový příspěvek Re: MOŘSKÁ NEMOC - jak na ní
btw narazil jsem jeste na postafen - bohuzel jako u ostatnich se zkusenosti dost ruzni... nekde ho vychvaluji do nebe, jinde je brany v podstate jako kinedril v lepsim baleni.


pon 21. led 2013 17:34:29
Profil
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 10:00:38
Příspěvky: 4058
Bydliště: Žižkova 728, Roudnice nad labem
Nový příspěvek Re: MOŘSKÁ NEMOC - jak na ní
:lol: :lol: Zvláště se zmíním o scopolaminu. Podle chemického slovníku způsobuje delirium a poruchy vědomí, psychózy a halucinace. V dřívější DDR byl až do osmdesátých let používám jako "chemická svěrací kazajka" u zuřivých pacientů. A nakonec jeden případ z roku 1997: Mladíci konzumovali jistou zahradní rostlinu ("Engelstrompete") jako náhražku za LSD. Jeden z nich zemřel. Analysa zbytků rostlin ukázala, že obsahují jako hlavní složku scopolamin. Usoudilo se, že hoch dostal dávku tří miligramů, to je dvojnásobné množství jak v náplasti najednou".

_________________
Guru, FishX3, Dáda, President nebo Bůh?
V nebi je čistší vzduch, ale v pekle lepší společnost!
Demokracie = Utopie, pokud někdo nedrží opratě a bič, věci se nepohnou.


pon 21. led 2013 17:40:33
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 27. led 2011 9:13:25
Příspěvky: 317
Bydliště: Klecany
Nový příspěvek Re: MOŘSKÁ NEMOC - jak na ní
Tak to nemusime na vodu, muzeme se klidne sjizdet v pristavu :lol:


pon 21. led 2013 18:50:52
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. črc 2010 14:27:26
Příspěvky: 519
Bydliště: Ruská 225/4 Praha 10 Vršovice,Na Jamách 54,Brozany nad Ohří
Nový příspěvek Re: MOŘSKÁ NEMOC - jak na ní
já myslím,že to zbytečně hrotíte,na Baltu zas tak velký vlny nebudou :lol: a za bouře je stejně zákaz vyplutí na moře a rybolovu,ale počítejte s tím,že min.2 dny poté budete na WC močit v sedě,protože se ve stoje netrefíte :o a v noci se to bude s váma všechno houpat,když zavřete oči :shock: ale to jsou jen takový detaily,jste přece"MOTORKÁŘI"tak něco vydržíte :lol:


pon 21. led 2013 19:14:24
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz